Restriction Enzymes
- (1)
- (64)
- (594)
- (559)
- (80)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (570)
- (2)
- (24)
- (28)
- (90)
- (544)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ FastDigest FokI
Cut at GGATG(N)9^ sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ FokI, which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer.
Invitrogen™ Anza™ 96 XmiI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Anza™ 19 BglII
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | No |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | Bgl II |
| Methylation Sensitivity | Dcm Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Invitrogen™ Anza™ 65 MspI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ BfuI Buffer (10X)
Optimize digestions with BfuI restriction enzyme using this buffer, premixed with BSA for enhanced stability.
Thermo Scientific™ SfaAI (AsiSI) (10 U/μL)
Cut at GCGAT^CGC sites with SfaAI (AsiSI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: AsiSI, RgaI, SgfI).
Promega Restriction Enzymes - EcoR V Blue/White Cloning Qualified (D)
Capable of digesting DNA in 15 minutes or less. (GAT/ATC CTA\TAG)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cut Site | GAT.ATC |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Storage Buffer | 10mM Tris HCl (pH 7.4), 50mM NaCl, 0.1mM EDTA, 1mM DTT, 0.5mg/mL BSA, 50% Glycerol |
| pH | 7.4 |
| Incubator Temperature | 37°C |
| For Use With (Application) | Capable of digesting DNA in <15 min. |
Promega Restriction Enzymes - Nco I Blue/White Cloning Qualified (D)
Capable of digesting DNA in 15 minutes or less. (C/CATG G G GTAC\C)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cut Site | C.CATGG GGTAC.C |
|---|---|
| Content And Storage | -30°C to -10°C |
| Form | Liquid |
| Product Type | NcoI |
| Storage Buffer | 10mM Tris HCl (pH 7.4), 300mM NaCl, 0.1mM EDTA, 1mM DTT, 0.5mg/mL BSA, 50% Glycerol |
| pH | 7.4 |
| Incubator Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
| For Use With (Application) | Provides a higher level of quality control for Enzymes used in cloning applications |
Promega Restriction Enzymes - Not I Blue/White Cloning and Genome Qualified (D)
Capable of digesting DNA in 15 minutes or less. (GC/GGCC GC CG CCGG\CG)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cut Site | GC.GGCCGC CGCCGG.CG |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Storage Buffer | 10mM Tris HCl (pH 7.4), 500mM KCl, 0.1mM EDTA, 1mM DTT, 0.5mg/mL BSA, 0.1% Triton™ X-100, 50% Glycerol |
| pH | 7.4 |
| Incubator Temperature | 37°C |
| For Use With (Application) | Capable of digesting DNA in <15 min. |
Promega SmaI, 5,000u
CCC/GGG GGG\CCC
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Restriction Enzymes - Sgf I Genome Qualified (C)
Genome qualified to ensure optimal performance in genomic analysis applications. Blue/white cloning qualified, providing a higher level of quality control for enzymes used in cloning applications. (GCG AT/CGC CGC\TA GCG)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Restriction Enzymes - Spe I Blue/White Cloning and Genome Qualified (B)
Capable of digesting DNA in 15 minutes or less. (A/CTAG T T GATC\A)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cut Site | A.CTAGT TGATC.A |
|---|---|
| Content And Storage | -30°C to -10°C |
| Form | Liquid |
| Product Type | SpeI |
| Storage Buffer | 10mM Tris HCl (pH 7.4), 50mM NaCl, 0.1mM EDTA, 1mM DTT, 0.5mg/mL BSA, 50% Glycerol |
| pH | 7.4 |
| Incubator Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
| For Use With (Application) | Provides a higher level of quality control for Enzymes used in cloning applications |
Promega Restriction Enzymes - EcoR I Blue/White Cloning Qualified (H)
Capable of digesting DNA in 15 minutes or less. (G/AATT C C TTAA\G)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cut Site | G.AATTC |
|---|---|
| Content And Storage | -30°C to -10°C |
| Form | Liquid |
| Storage Buffer | 10mM Tris HCl (pH 7.4), 400mM NaCl, 0.1mM EDTA, 1mM DTT, 0.5mg/mL BSA, 0.15% Triton™ X-100, 50% Glycerol |
| pH | 7.4 |
| Incubator Temperature | 37°C |
| For Use With (Application) | Capable of digesting DNA in <15 min. |
Promega Restriction Enzymes - Mlu I Blue/White Cloning and Genome Qualified (D)
Genome qualified to ensure optimal performance in genomic analysis applications. This Mlul products is active and capable of digestion directly in GoTaq™ Green Master Mix. (A/CGCG T T GCGC\A)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Restriction Enzymes - Xho I Blue/White Cloning and Genome Qualified (D)
Capable of digesting DNA in 15 minutes or less. Genome qualified to ensure optimal performance in genomic analysis applications. (C/TCGA G G AGCT\C)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cut Site | C.TCGAG GAGCT.C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Storage Buffer | 10mM Tris HCl (pH 7.3), 300mM KCl, 0.1% Triton™ X-100, 0.1mM EDTA, 1mM DTT, 0.5mg/mL BSA, 50% Glycerol |
| pH | 7.3 |
| Incubator Temperature | 37°C |
| For Use With (Application) | Provides a higher level of quality control for Enzymes used in cloning applications |